Середа, 20.06.2018, 01:36 | RSS |
Головна | Вихід


  Т а л ь н е  Меню сайту

Пошук по сайту

ВхідПогода

Історія.

 На території міста і його околиць виявлено залишки двох поселень трипільської культури, трьох — доби бронзи та трьох черняхівської культури.
XVII століття.
 На початку 17 століття місцевість, де зараз розташоване Тальне, перебувала у володінні магната Ю.Струса. Містечко ж Тальне було засноване чернігівським воєводою Мартином Калиновським близько 1645 року. Вперше Тальне згадане у документі, датованому липнем 1646 року.
В 1648-1654 роках тальнівці беруть участь у національно-визвольній війні під проводом гетьмана Б.Хмельницького.
 1649 року містечко входило до Романівської сотні Уманського полку. За Андусівським миром 1667 року Тальне залишилося під владою Польщі.
 1664 року перша писемна згадка про Тальне, під час повстання Д.Сулимки, мошурівська сотня, очолювана Іваном Данченком, розбивши загін польського війська, заволоділа містом.

XVIIІ століття.
 
 У 1702 році у Тальному побудовано костьол святої Анни.
 Після церковного собору у Замості 1720 року на Тальнівщині православні церкви перетворюють на уніатські.
 З 1725 року Тальне і навколишні села переходять у власність магната Ф.Потоцькому. [2] Цього року розпочалося будівництво графського двоповерхового дерев'яного будинку у швейцарському стилі.
 1735 у Тальному побував гайдамацький загін, очолюваний Савою Чалим.
 У травні 1738 року гайдамаки вчинили напад на Тальне, відібрали у тальнівських шляхтичів худобу. У 1750 році тальнівський дяк Прокіп Савранський -Таран формує загін гайдамаків. Навесні 1768 року у Тальному побував гайдамацький загін на чолі з Максимом Залізняком. Звідси він вирушв на Умань.
Після приєднання Правобережної України до Росії 1793 року, Тальне з 1797 — містечко Уманського повіту Київської губернії. Тоді там проживало 1287 мешканців.

XІХ століття.

 В 1795-1805 поках Станіслав Потоцький проводить прогресивну на той час реформу — переводить тальнівців і селян усіх своїх володінь на грошовий податок з незначним збереженням панщини. У ці роки селяни інших поміщиків утікають на Уманщину до С.Потоцького.
 З 1823 року Тальне переходить у власність Ольги Станіславівни Потоцької, яка через рік вийшла замуж за генерал-майора графа Лева Олександровича Наришкіна. Зa дорученням дружини він став фактичним господарем міста.
 3 березня 1826 року, за остаточним розподілом батьківської спадщини графиня Ольга Наришкіна (уроджена Потоцька) отримала Тальнівський ключ з 3897 ревізійними душами і 3897000 золотих боргу, три села Торговицького ключа і одне з Буцького — на забезпечення боргів. Брати мали сплатити їй 2 міліони золотих посагу.
 З 1840 року у Тальному діє кінний завод власниці О.С.Наришкіної, на якому вирощують арабських, англійських, персидських та орловських порід коней.
 У 1845 році Тальне відвідав визначний український поет Т.Г.Шевченко.
 В 1846 році на кошти графа Наришкіна у Тальному замість старої дерев'яної церкви побудовано нову кам'яну Свято-Троїцьку церкву та з такого ж матеріалу каплицю у центрі міста. Граф Л.Наришкін привіз із Одеси для тальнівської церкви древні ікони роботи італійських майстрів. Цього року перевезено з Умані у тальнівську церкву прах графині Софії Потоцької. В цому ж році помер у Неаполі власник Тального генерал-лейтенант граф Л.О.Наришкін. Його єдина донька — Софія вийшла замуж за графа Петра Павловича Шувалова, який за дорученням дружини володіє маєтком. На той час з промислових підприємств у місті діяла лише паперова фабрика. В 1848 році граф Шувалов запросив із Франції вченого і цукровара інженера-технолога Жана Буссю для організації цукрового заводу в Тальному. 1849 року, на місці колишньої папірні П.Шувалов поставив цукровий завод. Першим директором стає Ж.Буссю. Для його потреб 1853 року вступила в дію цегельня, згодом у містечку було збудовано пивоварний завод, 2 водяні млини, працювало 11 кузень. Також були православна церква, костел, поштова контора, заїжджі двори, шинки, крамниці та ресторація. Крім землеробства набуло розвитку ткацтво. Серед трудового люду Тального значний процент становили дрібні ремісники-кустарі: кравці, шевці, муляри, маляри, художники. Частина населення зайсалась торгівлею. У містечку була невелика лікарня, аптека. [3] З 1854 року Шувалов замінює тальнівцям панщину грошовим збором (чиншем).
В 1854 році у Тальне із Василькова переїжджає на постійне проживання вчений, талмудист Давид Мотєвич Тверський.
У жовтні 1857 року в "Киевских губернских ведомостях" з'явився перший нарис "Местечко Тальное" написаний священиком Антоновим.
В 1860 році у Тальному відкрито церковнопарафіяльну школу. Восени 1860 року саранча повністю знищила місцеві посіви. Станом на 1861 рік у місті було близько 560 дворів з 5275 жителями. З 1866 року Тальне стає центром волості.
У 1878 році у Тальному відкрито двокласне міністерське училище. Кошти на його утримання надавала графиня, чоловік якої П.П.Шувалов наступного року став почесним куратором училища.
 1891 року вводиться в дію залізниця Христинівка — Цвіткове. За версту від центру міста відкрито залізничну станцію "Тальне". Того ж року, ідучи пішки із Звенигородки в Умань, у Тальному побував російський письменник Максим Горький.

XХ століття.

 1 липня 1908 року у місті відкрився перший клас чотирикласного міністерського училища. 1912 року вже працювали чотири класи.
В березні 1918 року місто було окуповане австро-німецьким військами. З грудня 1918 місто під владою Директорії. 7 березня 1919 місто захопили війська 2-ї Української дивізії Червоної армії, але у вересні того ж року вони були вибиті армією генерала Денікіна. У середині січня 1920 року містом знову заволоділи більшовицькі війська 44-тої дивізії 12-ї армії.
 В травні 1920 року в містечку створено дитячі майданчики для сиріт і безпритульних дітей, відкрито лікарню на 45 ліжок, де працювали 2 лікарі і 12 осіб іншого персоналу. Восени 1921 року в місті відкрито другу школу.
Навесні 1921 року для забеспечення Тальнівського та Майданецького цукрових заводів буряковим насінням організовано Тальнівський радгосп, якому виділено 40 десятин землі. Восени 1922 року розпочав свій виробничий сезон Тальнівський цукровий завод. 7 листопада 1922 року в місті створено сільськогосподарську артіль "Вулик та бджола" ( з 1929 року "Здобуток Жовтня"). Розмістилася вона на східній околиці Тального, де колись була панська економія.
 У квітні 1923 року створено Тальнівський район. Тальне — районний центр.
7 вересня 1924 року почала діяти поліклініка для робітників промислових підприємств Тального і жителів навколишніх сіл.
З 1926 року Тельне — селище міського типу, де проживало 10652 чоловік (у тому числі 57,8% українців, 39,1% євреїв). [5] В цей час також відбулися значні зміни в промисловому розвитку міста. Було підведено залізничну вітку від станції тального до Тальнівського цукрового заводу. Прокладаються додаткові вітки до елеватора, нафтобази, державного млина.
 На початку масової коллективізації сільського господарства у Тальному організовано ще 4 колгоспи: ім. В.П. Чкалова, ім. С.М. Будьоного, "Лан" і "Червоний партизан". 1930 року створено першу Тальнівську машино-тракторрну станцію, яка мала 43 трактори. З розвиткомколективних господарств назріла потреба у створенні ще однієї МТС і машинно-тракторної майстерні. В січні 1934 року в Тальному було 2 МТС, вони мали 61 трактор.
 7 вересня 1930 року у Тальному на базі сільськогосподарської школи засновано технікум технічних культур.
 У 1938 році Тальне віднесено до міст районного підпорядкування.
 29 липня 1941 року Тальне було окуповане німецькими військами. За роки окупації 463 мешканця міста ( в тому числі 338 жінок) були відправлені до Німеччини. 9 березня 1944 року війська 2-го Українського фронту 7-ї повітрнодисантної дивізії визволили місто. На фронтах Другої світової війни воювали понад 1400 тальнівців, понад 600 з них загинули, 721 нагороджені орденами і медалями СРСР. Після війни почалася відбудова господарства. Відновилося навчання у всіх школах міста, сільськогосподарському технікумі, розпочали роботу районний будинок культури, клуб цукрозаводу, кінотеатр ім. Чкалова, районна бібліотека для дорослих, дитячі ясла. При колгоспі "Здобуток Жовтня" відкрилася початкова школа для дітей колгоспників. Роком пізніше вступила в дію перша черга колгоспної гідроелектростанції на річці Гірському тікичу.
 Навесні 1950 року відбулося укрупнення колгоспів Тального. "Здобуток Жовтня" об'єднався з господарством "Лан", три інші колгоспи ("Червоний партизан", іс. С.М. Будьоного та ім. В.П. Чкалова) утворили колгосп ім. В.П. Чкалова. За господарствами закріпили 3860,4 га сільськогосподарських угідь, в тому числі 3593,8 га орної землі. Господарства займалися вирощуванням зернових і технічних культур, було розвинуте тваринництво.
За 1960 — 1970 роки в районі залізничної станції виріс комбінат хлібопродуктів, що об'єднував кукурудзокалібрувальний і комбікормовий заводи та елеватор. При харчкомбінаті з 1968 року почав діяти завод мінеральних вод. Станом на 1971 рік у місті діяли 10 промислових підприємств, де працювало 2,5 тисячі робітників. Тоді ж, в центрі міста, було споруджено приміщення районного будинку культури на 600 місць. Працювало 26 магазинів, 7 їдалень. В місті також діяли районна поліклініка, районна клінічна лікарня на 215 ліжок, протитуберкульозний диспансер, дитяча і жіноча консультації, зубопротезна лабораторія, санепідемстанція, санлабораторія й аптека. На підприємствах цукрокомбінату, молококонсервного комбінату, щебеневого заводу та райоб'єднання "Сільгосптехніки" створені оздоровчі пункти. В місті було 2 середні, 3 восмирічні школи і середня школа-інтернат.
 Влітку 1967 року Тальнівський сільськогосподарський технікум. Восени того ж року в Тальному відкрито музичну школу.

XХI століття.

 Нещодавно (4 липня 2009р.) у місті, напередодні великого православного Свята Петра і Павла, було відкрито новозбудований храм, названий на честь православних Святих Первоверховних апостолів Петра і Павла. Його освячення провів Патріарх Київський і всієї Руси–України Філарет. Храм Святих Первоверховних апостолів Петра і Павла Української православної церкви Київського патріархату в місті Тальне збудовано коштами мецената Мовчана В.П. за проектом архітектора Дітковського А.І. Храм має сім куполів, маківки яких вкриті сусальним золотом. Висота центрального купола з хрестом — 37 метрів. На дзвіниці знаходяться 11 дзвонів, вага найбільшого — 1950 кілограмів.2010 р.

Статистика

Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архів записів

Наше опитування
Чи цікавий сайт ?
Всього відповідей: 216


WWW.talneppinfo.at.ua © 2018 Відповідальність за достовірність інформації несе автор інформації. Адміністрація не завжди поділяє позицію авторів. Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz