Середа, 20.06.2018, 01:39 | RSS |
Головна | Вихід


  Т а л ь н е  Меню сайту

Пошук по сайту

ВхідПогода

Загальна інформація про район.


Тальнівський район — адміністративно-територіальна одиниця Черкаської області. Площа — 917 км (4,39% від площі області). Адміністративний центр — місто Тальне.
Як адміністративно-територіальну одиницю Тальнівський район утворено в 1923 році. Територіально він входив до Київської губернії (1923 - 1925 роки), Уманського округу (1925 - 1932 роки), Київської області (1932 - 1953 роки), з 1954 року район увійшов до новоствореної Черкаської області.
В 1962 році в зв’язку з розукрупненням Тальнівській район було реформовано. З січня 1965 року район відновлено в нинішніх межах.
Територією району протікає річка Гірський Тікич. Площа району 909,7 кв. км (4,3% від території Черкаської області). Населення станом на 01.01.2009 року – 37,7 тис.осіб. В тому числі: сільського - 23,1 тис.осіб, міського - 14,6 тис.осіб

Район межує з Звенигородським, Катеринопільським, Маньківським, Уманським районами Черкаської області та Новоархангельським районом Кіровоградської області. Відстань до обласного центру з твердим покриттям 141 км.

В районі налічується 40 населених пунктів, які підпорядковані одній міській та 27 сільським радам.

Державний історико-культурний заповідник «Трипільська культура», створений у 2002 році, розташований у Черкаській області.

До складу заповідника входять території 11 поселень часів трипільської культури. Площа заповідника - 2045 гектарів.


Серед них — Тальянки (450 гектарів), Майданецьке (200 гектарів), Веселий Кут (150 гектарів) Глибочок, Піщана, Онопріївка.

Між селами Легедзине і Тальянки розташоване найбільше в Європі поселення часів трипільської культури — 450 га.


Історія краю оповита легендами і переказами, сповнена яскравих сторінок мужньої боротьби за утвердження свободи і незалежності.

На Тальнівщині знайдено унікальні історичні цінності – трипільські поселення, серед них Тальянківське поселення періоду раннього землеробства (IV-III тисячоліття до нашої ери) – найбільше в світі (450 га).

Поблизу 19 сіл району також знайдено сліди поселень часів Трипільської культури. Саме тому Уряд України підтримав пропозицію про створення Державного історико-культурного заповідника "Трипільська культура", який включено до туристичного маршруту Національної програми "Золота підкова Черкащини".

Точна дата заснування міста Тальне невідома, проте з історичних письмових джерел ми знаємо, що понад 1150 років тому під його стінами дружина Київського князя Ізяслава завдала поразки численним полчищам чужинців.

У литовсько-польський період родючі землі краю концентрувалися у руках феодалів. Польські магнати нечувано збагачувалися, вивозячи до Європи вирощені на полях зерно та випалений з місцевої деревини поташ.

За часів національно-визвольної війни XVII століття під проводом Богдана Хмельницького до складу Уманського полку входила Романівська сотня (четверта за кількістю), а до Білоцерківського полку – Шаулиська.

Відомо також, що 1653 року після невдалої спроби захопити Умань, поляки підійшли до села Мошурів, куди на захист фортеці зійшлися селяни з навколишніх сіл. Після тривалого бою, який забрав життя більше 5 тисяч козаків, селян, жінок і дітей, фортецю було знищено.

Науковцями доведено, що автором "Літопису Самовидця" – першої писемної пам’ятки про визвольну війну під проводом Б. Хмельницького був її безпосередній учасник, перший генеральний підскарбій (міністр фінансів) Лівобережної України Роман Ракушка (Романівський) (1623-1703рр.), виходець із села Романівка. Він був першим відомим письменником із Тальнівського краю. Його твір є яскравим явищем в письменстві та в історії України.

У 1768 році жителі багатьох сіл узяли участь у відомому повстанні Коліївщина.

Край завжди славився своїми людьми, які мужньо боронили рідну землю від ворога в роки воєнного лихоліття, збагачували його в часи мирної праці, щиро вболівали за долю і майбутнє Батьківщини.

Понад 5,4 тис. тальнівчан загинули на фронтах у роки Великої Вітчизняної війни. За мужність і героїзм 10 жителів району удостоєні звання Героя Радянського Союзу, стільки ж – Героя Соціалістичної Праці за самоввіддну мирну роботу.

У різний час в районі побували Тарас Шевченко, Олександр Пушкін, Максим Горький, Микола Бажан, Нестор Махно, Григорій Котовський, Михайло Калінін, Микита Хрущов.


Герб Тальнівського району.

Прапор Тальнівського району.


Культура Тальнівського району.

 У районі діють 35 сільських будинків культури, клубів та районний будинок культури, 33 сільські та районні бібліотеки; дитяча музична школа із філіалом у селі Мошурів; районний музей історії хліборобства; державний історико-культурний заповідник "Трипільська культура”. В районі також успішно розвиваються 10 колективів художньої самодіяльності, які носять почесне звання народних. Серед них, зокрема, ансамбль української пісні „Ордана” Тальнівського районного будинку культури, який у 1993 році став лауреатом першого Всеукраїнського огляду-конкурсу „Народний спів”.

Тальнівський район – осередок пам’яток історії та культури. На Тальнівщині зосереджено 19 пам’яток монументального мистецтва, 75 пам’яток історії, 11 – архітектури, 296 – археології. Серед них найбільше в світі Тальянківське поселення Трипільської культури (450 га) та всесвітньовідоме Майданецьке протомісто. Вони належать до державного історико-культурного заповідника ”Трипільська культура”, що знаходиться в селі Легедзине. Крім них у заповідну зону увійшло десять поселень цієї культури.

Державний історико-культурний заповідник „Трипільська культура" утворений Постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2002 № 284, працює за трьома напрямками: охорона культурного шару заповідних земель від руйнування глибокою оранкою та нищення грабіжниками; наукове дослідження поселень спільно з експедиціями інституту археології НАНУ; популяризація знань про трипільську культуру, як одну з найяскравіших сторінок української історії.

Сьогодні наша країна надає пріоритетного значення збереженню і примноженню національної культурної спадщини, розширенню доступу до її скарбів. З метою збереження та реставрації пам’ятки архітектури національного значення – палацу графа Шувалова (Мисливський замок) та упорядкування навколо нього парку площею 400 га, який також є пам’яткою садово-паркового мистецтва державного значення, створення в с. Легедзине музею поселень-гігантів Трипільської культури, ці об’єкти включені до державної програми „Золота підкова Черкащини”.

Чудові та унікальні ландшафти і рослинність району зберігаються у 7 об'єктах природно-заповідного фонду місцевого значення, кількість яких буде незабаром збільшено до 14.

До природоохоронних територій Тальнівщини належать: комплексний заповідник Синюський у гирлі Чорного Тікича і Великої Висі в районі с. Чеснопіль на межі з Кіровоградською областю; заповідне урочище на околиці м. Тальне "Гай Дубковецького" – оазис березових насаджень віком 70 років з великим ставом; п’ять ботанічних пам'яток природи у Тальнівському лісництві: деякі дерева дуба налічують понад 100 років свого віку, сосни кримської та рідкісної софори 90 років, сосни веймутової 80 років. 

Мапа району.


Села району.


Статистика

Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Архів записів

Наше опитування
Чи цікавий сайт ?
Всього відповідей: 216


WWW.talneppinfo.at.ua © 2018 Відповідальність за достовірність інформації несе автор інформації. Адміністрація не завжди поділяє позицію авторів. Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz